Planowanie basenu ogrodowego to spore przedsięwzięcie. Trzeba przewidzieć różne warianty, dobrze zlokalizować obiekt w terenie, a wszystkiemu powinna przewodzić dobrze zorganizowana i sprawdzona firma budująca baseny ogrodowe. By choć trochę ułatwić wam wybór, przygotowaliśmy zestawienie TOP 3 „inspiracje na basen ogrodowy w ziemi” – które przypadły nam do gustu i dlaczego? Przekonajmy się! Przy okazji zobacz również baseny ogrodowe we Wrocławiu.
W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę tylko basen ogrodowy wkopywany, czyli produkt z bloczków ISO, niezwykle trwały i o sporym potencjale projektowym. Wykonawcy basenów w tej technologii to np. polska firma Starpool-Unipool -na tym portfolio postanowiliśmy przygotować dzisiejsze zestawienie.
1. Basen ogrodowy w ziemi dla małego ogrodu
Zaczynamy od miniaturki z olbrzymim potencjałem użytkowym i dekoracyjnym. To małe przydomowe baseny na planie koła o średnicy np. 2,5 m i głębokości np. 0,80 m. Budowa basenu ogrodowego kojarzy się przeważnie z wielkim przedsięwzięciem – jako opcja elitarna dla posiadaczy olbrzymich środków i przestrzeni wokół domu. Tymczasem basen ogrodowy w ziemi tego typu uroczo przełamuje stereotyp.
Wykonawcy basenów bardzo chwalą go za możliwość wkomponowania w mało ustawne ogrody z niewielkim potencjałem przestrzennym. W kształcie i wymiarach przypomina nieco jacuzzi, a dzięki niewielkiej głębokości jest przyjazny także dla dzieci. To opcja na letnie schłodzenie się i relaks, ale także na bardzo oryginalne aranżacje – ze względu na kompaktowe wymiary basen ogrodowy wkopywany na planie koła ładnie współgra z pozostałymi elementami ogrodowej architektury, jak leżaki, ławki, altany tarasowe, drewniane żaluzje i inne.
2. Basen ogrodowy w ziemi w pięknej aranżacji
Srebrny medal należy się ispiracji, która ujmuje przede wszystkim cudownym designem i chwytającą za serce konstrukcją. To wykonane przez Starpool-Unipool baseny przydomowe na bazie prostokąta, które zostały wzbogacone w kształt łuku. Taki zabieg geometryczny okazał się strzałem w dziesiątkę – łukowe krawędzie, pozwalają poczuć się niczym w modnym wideoklipie. Odpowiednia długość (np. 7,5 – 8,0 m) pozostawia wystarczająco dużo miejsca na zabawę w wodzie, a optymalna głębokość (np. sięgająca 1,55 m) nawet na odrobinę ruchu i rekreacji dla dorosłych.
Budowa basenu w ogrodzie musi w pewnym stopniu nawiązywać do aranżacji ogrodu oraz elewacji budynku – tutaj zaczerpnięta od wykonawcy basenów inspiracja ma sporą przewagę, gdyż posiada bardzo uniwersalną linię, która ładne koresponduje zarówno ze stylem modern, jak i bardziej sielskimi akcentami. Świetna baza dla niezdecydowanych…
3. Basen ogrodowy w ziemi o olbrzymim potencjale przestrzennym
Kolejnym wyborem, który przykuł naszą uwagę jest basen ogrodowy prostokątny, zewnętrzny, ulokowany w otoczeniu kamieni i drzewek iglastych. Basen ogrodowy wkopywany tego typu to prawdziwie wyszukana konstrukcja. Z centralnie ulokowanym zejściem przydomowe baseny betonowe niczym nie ustępują otwartym basenom przy obiektach rekreacyjnych. Ujęło nas piękne połączenie obiektu z surową skalistą scenerią i skromną, ale pasującą do całości roślinnością.