Sklep firmowy Starpool-Unipool
Basen w ziemi: ile kosztuje, jaki najlepszy?

Basen ogrodowy wkopywany to marzenie wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Jeszcze kilka dekad temu zakładanie basenów uważane było za usługę luksusową i elitarną. Dziś, dzięki popularyzacji basenów z bloczków ISO, przydomowe baseny są cenowo w zasięgu zdecydowanie większej grupy użytkowników. Ile kosztuje basen ogrodowy wkopywany? Rzućmy okiem na baseny ogrodowe w Poznaniu.

Basen ogrodowy w ziemi: dlaczego warto sięgać po baseny z bloczków ISO?

Budowa basenu ogrodowego to projekt dość znaczący, tak kosztowo jak i pod kątem projektu oraz wykonania. Firma budująca baseny ogrodowe może zaproponować nam kilka wariantów wykonania. Jak podaje Starpool-Unipool, status bestsellera ostatnich lat uzyskały baseny z bloczków ISO. Nie są one nowością na rynku, jednak ze względu na zalety funkcjonalne, zdecydowanie sięga po nie rosnąca liczba polskich klientów.

Budowa basenu w ogrodzie związana jest ze sporymi zmianami w przydomowym krajobrazie. Basen ogrodowy wkopywany z betonu to gwarancja niezwykle trwałego i długowiecznego obiektu. Wykonawcy basenów stosują tutaj innowacyjną technologię na podłożu betonowym, ze zbrojeniem i bloczkami styropianowymi, wyłożonych na zewnątrz folią basenową 1,5 mm. Ma to swoje zalety funkcjonalne – baseny przydomowe z betonu gwarantują zadowalającą szczelność, dają sporo opcji dekorowania i są proste w utrzymaniu czystości, a dzięki personalizowanemu projektowi możliwe jest dość precyzyjne dobranie basenu ogrodowego do swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

Czy basen w ziemi wymaga pozwolenia na budowę?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kupnem, warto przemyśleć czy budowa basenu ogrodowego wymaga pozwolenia na budowę, jak większość znaczących zmian w przydomowym krajobrazie. Otóż basen ogrodowy wkopywany o powierzchni lustra wody nie przekraczającej 30 mkw nie wymaga pozwolenia na budowę. Firma budująca baseny ogrodowe wykona dla nas odpowiednich wymiarów obiekt na specjalne życzenie (zapytaj o wycenę – kontakt Starpool-Unipool.pl).

Ile kosztuje basen w ziemi? Ceny 2021

Jak kształtują się ceny basenów ogrodowych u progu lata 2021? Po zakończeniu pierwszego kwartału roku za basen ogrodowy wkopywany przyjdzie nam zapłacić średnio ok 40 – 50 tys zł za standardowe, popularne realizacje. Im bardziej skomplikowany kształt oraz forma projektu, tym droższe jest jego wykonanie. Należy pamiętać, że jednostkowy koszt basenu w ziemi to tylko 60% całego kosztu inwestycyjnego, pozostałą część zajmuje wyposażenie, czyli elementy filtracyjne, oczyszczające, dezynfekujące, akcesoria basenowe i inne.


Warto na początku określić wymiary basenu ogrodowego w ziemi, następnie doprecyzować kształt i preferowany design, by na końcu dobrać wraz z wykonawcą basenów odpowiedni projekt do swoich preferencji. Pamiętajmy, że przydomowe baseny to tylko część ogrodowego krajobrazu – by osiągnąć maksymalny efekt estetyczny warto połączyć go stylistycznie z elewacją, tarasem, altaną czy innymi elementami małej architektury.