Sklep firmowy Starpool-Unipool
Czego w saunie robić nie wolno?

W każdej saunie wisi regulamin korzystania z gorących kąpieli, zawiera zalecenia oraz zachowania zabronione. Oczywiście regulaminy różnią się w zależności od rodzaju sauny. Prawda jest jednak taka, że czytane są one pobieżnie i wiele osób zapomina czego w saunie robić nie wolno.

Biżuteria

Bezwzględnie przed udaniem się do sauny należy ściągnąć wszystkie pierścionki, obrączki, łańcuszki oraz kolczyki. Pod wpływem wysokiej temperatury metal rozgrzewa się i może spowodować poparzenie skóry. Dotyczy to także zegarków, które dodatkowo pod wpływem wilgoci mogą ulec uszkodzeniu.

Strój kąpielowy

Generalnie do sauny jest niewskazany, kąpiele najlepiej brać nago by nic nie hamowało dopływu ciepła i ograniczało pocenie się. O ile w saunie mokrej lub łaźni rzymskiej strój jest jeszcze dopuszczalny, to w saunie fińskiej (suchej) jest całkowicie zabroniony. Materiał najczęściej dostosowany jest do temperatury 40-60 stopni Celsjusza (temperatura prania), w wyższej temperaturze ulega zniszczeniu. W saunie fińskiej, gdzie panuje temperatura ok. 100 stopni Celsjusza dodatkowo może spowodować groźne oparzenia ciała. Osoby, dla których nagość jest barierą nie do pokonania (przynajmniej tak im się wydaje), do wyboru mają specjalne godziny dla określonej płci lub kabiny indywidualne. Najczęściej jednak jest tak, że po pierwszej wizycie staje się oczywiste, że strój kąpielowy i ręcznik do zasłonięcia ciała stają się zbędnym balastem.

Ręcznik

To podstawowy gadżet w każdej saunie. Powinno być ich dwa – jeden do wycierania ciała po prysznicu, drugi do rozłożenia na ławce w saunie. Dbanie o higienę to podstawowa zasada korzystania z sauny. Przed wejściem do komory bezwzględnie należy umyć ciało i dokładnie wytrzeć, podobnie trzeba zrobić to po ostatniej gorącej kąpieli. W kabinie ręcznik należy rozłożyć tak, by spoczywało na nim całe ciało i pot spływał na ręcznik a nie na deski, ponieważ zawiera bardzo dużo toksyn, z których oczyszcza się ciało.

Relaks to podstawa

Głównym celem saunowania jest odprężenie ciała i umysłu. Szybkie tempo pracy, stres niekorzystnie wpływają na samopoczucie zwiększając zmęczenie. Wizyta w saunie działa niezwykle regenerująco na cały organizm. Sauna to strefa ciszy, co nie oznacza, że nie można prowadzić rozmów. Wręcz przeciwnie, rozmowy z sąsiadami z deski są wskazane, ale powinny być prowadzone na swobodne tematy (polityka absolutnie zabroniona) i w taki sposób, by nie przeszkadzać innym.

Przestrzeganie zasad nie jest trudne, wystarczy obserwować i naśladować innych użytkowników sauny. Popełnienie faux pas może narazić na zwrócenie uwagi przez innych użytkowników lub obsługę sauny.