Sklep firmowy Starpool-Unipool
Jak przygotować teren pod basen przenośny

Baseny przenośne z PCV to najtańszy i najszybszy sposób na własny basen w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że wystarczy napełnić go wodą. Patrz również realizacje: baseny ogrodowe Wrocław.

Jak przygotować teren pod basen przenośny

Najważniejszy jest wybór miejsca, na którym będzie rozstawiony basen. Pod uwagę musimy wziąć:

  • wielkość miejsca,
  • nasłonecznienie,
  • zadrzewienie,
  • rodzaj podłoża.

Teren wyznaczony na basen powinien być na tyle duży, by zapewnić swobodny dostęp do basenu z każdej strony. Ułatwi to prawidłowe zamontowanie basenu i łatwe korzystanie z niego w sezonie. Miejsce należy wybrać płaskie i wypoziomowane. Dzięki temu basen będzie stabilny, a woda nie będzie się wylewać.

Z terenu przeznaczonego pod basen należy usunąć wszystkie kamienie, patyki i inne ostre przedmioty, które mogłyby uszkodzić dno basenu. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można rozłożyć specjalną matę i przystąpić do rozkładania samego basenu.

Na miejsce ustawienia basenu najlepiej wybierać miejsce dobrze nasłonecznione. W ten sposób woda będzie podgrzewana promieniami słonecznymi. Jest to o tyle ważne, że podgrzewanie elektryczne stosowane jest tylko w basenach o mniejszych rozmiarach. Chcąc zmniejszyć stratę ciepła przez noc warto zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze to umieszczenie pod dnem basenu płyty styropianowej lub pianki termicznej, będą chronić wodę od wychłodzenia przez ziemię. Trzeba jednak tak dopasować wymiary, by nie wychodziły poza nieckę basenu. Zapewni to stabilne zamocowanie drabinki. Na wierzch basenu można zakładać pokrywy solarne z folii bąbelkowej, które zapobiegają utracie ciepła w nocy lub podczas chłodniejszych dni.

We własnym interesie basen powinniśmy umieszczać z dala od drzew. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie czyścić basenu ze spadających liści i gałązek. Poza tym drzewa cieniują i utrudniają naturalne nagrzewanie wody.

Kąpiel w basenie będzie bezpieczna, jeżeli wyposażymy go w odpowiednie pompy filtrujące, skimmery (powierzchniowe oczyszczacze wody), dyspensery (dozowniki chemii basenowej), generator ozonu.