Ogólne zalety korzystania z sauny są powszechnie znane. Do sauny wybieramy się, by szybko zregenerować siły, odprężyć się, oczyścić organizm z toksyn i po prosu zrelaksować się. Mniej osób natomiast wie, że sauna może skutecznie wspomagać leczenie niektórych chorób.
Sauna solna – zalety
Sauna solna stworzona została na bazie sauny fińskiej, ale warunki w niej panujące są znacznie przyjemniejsze. Średnia temperatura oscylująca w okolicach 45 stopni Celsjusza, umiarkowana wilgotność (ok. 45%) sprawiają, że pobyt w saunie jest szczególnie przyjemny i można spędzić w niej znacznie więcej czasu.
Panele solne umieszczone na gorących kamieniach tworzą w kabinie mikroklimat, pod wpływem temperatury powietrze nasycone jest jonami ujemnymi korzystnie wpływającymi na organizm człowieka. Dodatkowo sól kamienna, z których wykonane są panele, jest bardzo bogata w mikroelementy, które podczas oddychania przenikają w głąb organizmu. Najcenniejsze z nich to jod, brom, magnez, potas, sód, żelazo, selen.
Lecznicze właściwości sauny solnej
Sauna solna to jedyna sauna, która poza właściwościami detoksykacyjnymi i relaksacyjnymi, ma duże właściwości lecznicze. Szczególnie polecana jest osobom ze schorzeniami dróg oddechowych:
- zapalenie gardła,
- zapalenie tchawicy,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc,
- astma,
- alergia.
W przypadku tych schorzeń sauna solna może u niektórych osób zastąpić leczenie farmakologiczne. Przy innych schorzeniach kąpiele w komorze solnej pełnią funkcję pomocniczą do konwencjonalnego leczenia.
Sól himalajska – dodatkowe walory
W niektórych saunach stosowane są panele z różowej soli himalajskiej uznawanej za najczystszą sól na ziemi i równocześnie zawierającą najwięcej makro i mikroelementów (ponad 84), które są wchłaniane podczas kąpieli. Sól himalajska ma doskonały wpływ na skórę, dlatego stosowana jest w celach odmładzających i regenerujących. Dodanie soli himalajskiej w saunie powoduje większe i szybsze oczyszczenie organizmu, skóra zostaje odpowiednio nawilżona, zyskuje jędrność i elastyczność. Zastosowanie soli himalajskiej do kąpieli w saunie usuwa martwy naskórek, usuwa ze skóry toksyny i opóźnia proces starzenia się.
Wydobywanie soli himalajskiej i jej przetwarzanie jest procesem całkowicie ręcznym, dzięki temu sól nie jest zanieczyszczona chemicznie i jej właściwości zdrowotne są większe niż zwykłej soli kamiennej. Z tego względu polecana jest przede wszystkim osobom ze schorzeniami dróg oddechowych. Inhalacje z soli himalajskiej przynoszą szybsze i trwalsze efekty.