Spożywanie wysoko przetworzonej żywności powoduje zakwaszenie organizmu i zaleganie w nim wielu toksyn. Do tego szybkie tempo życia powoduje ciągły pośpiech i stres. Ciągle czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni.
Sauna dla ciała
Sauna to większa lub mniejsza kabina, w której panuje odpowiednio wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Pod wpływem temperatury ciało zaczyna się intensywnie pocić. Pot wydalany jest przez rozszerzone pory skóry, a wraz z nim zalegające w organizmie toksyny. Oczyszcza się także sama skóra, przez co staje się elastyczna i bardziej jędrna. Pod wpływem warunków panujących w saunie obniża się ciśnienie krwi, pobudzona zostaje praca serca dzięki temu następuje lepsze dotlenienie wszystkich komórek. Kąpiele w saunie pozytywnie wpływają na wzrost odporności organizmu. Prawidłowe korzystanie z sauny polega na braniu na zmianę kąpieli gorących i zimnych, zmienne temperatury doskonale hartują organizm, co w okresie jesienno-zimowym skutecznie pozwala bronić się przed atakiem bakterii i wirusów.
Kąpiele w saunie mogą także wspomagać konwencjonalne leczenie wielu chorób, przede wszystkim związanych ze stawami i mięśniami. Sauna wskazana jest także dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych, zwłaszcza cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli, płuc gardła i tchawicy.
Sauna dla ducha
Pobyt w sanie działa niezwykle odprężająco. Pod wpływem wysokiej temperatury spada napięcie mięśniowe, mięśnie ulegają rozluźnieniu i znika całe zmęczenie oraz stres. Z tego względu pobyt w saunie szczególnie wskazany jest dla osób aktywnie uprawiających sport. W Polsce to właśnie sportowcy jako pierwsi docenili zalety korzystania z sauny. Pobyt w sanie wskazany jest także dla osób mających problemy z zasypianiem. Odprężenie i oczyszczenie organizmu powoduje wyciszenie i zdrowy sen.
Jak prawidłowo korzystać z sauny
By kąpiele w saunie przyniosły spodziewane efekty, trzeba prawidłowo z niej korzystać. Na początek trzeba wybrać rodzaj sauny (sucha, mokra, parowa), ponieważ znacząco różnią się między sobą warunkami w nich panującymi. Najlepsze efekty detoksykacyjne przynosi łaźnia fińska, ale tylko nieliczni są w stanie znieść temperaturę sięgającą 100 stopni Celsjusza.
Korzystanie z sauny powinno być regularne, w zależności od rodzaju, 1-3 razy w tygodniu. Na jednorazowy pobyt w saunie trzeba zarezerwować ok. 1,5 godziny. Najlepsze efekty przynosi skorzystanie z 3 gorących i 3 zimnych kąpieli, po tym trzeba pół godziny spędzić na relaksie w wygodnym fotelu.
Z łaźni najlepiej korzystać nago, gdyż wszystkie stroje kąpielowe hamują przenikanie temperatury i wydzielanie potu. Do sauny wystarczy zabrać tylko 2 ręczniki i klapki kąpielowe. Wskazana jest także woda mineralna w celu uzupełnienia elektrolitów. Do sany nie można udawać się po obfitym posiłku i pod wpływem alkoholu. Nie można z niej korzystać także w czasie infekcji, ponieważ gorące kąpiele dodatkowo osłabiają organizm.